Historia Centrum Edukacji Przyrodniczej

Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego (CEP) jest jednostką pozawydziałową, w której zostały zebrane zbiory przyrodnicze przechowywane uprzednio w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych, Instytucie Nauk Geologicznych i Instytucie Botaniki.

Jednostkami sprawującymi bezpośrednią opiekę nad zbiorami były:

• Muzeum Zoologiczne UJ (ul. Ingardena 6),
  • Muzeum Geologiczne UJ (ul. Oleandry 2a),
  • Muzeum Paleobotaniczne UJ (ul. Kopernika 27)
  • Muzeum Antropologiczne przy Zakładzie Antropologii UJ (ul. Gronostajowa 9).

Historia tych zbiorów jest bardzo długa, a jej początek przypada na rok 1782 kiedy do życia został powołany Gabinet Historii Naturalnej, powstały w wyniku reform przeprowadzonych przez Hugona Kołłątaja. Pierwszym opiekunem Gabinetu był profesor Jan Dominik Piotr Jaśkiewicz, który wyposażył go i przekazał zbiory pochodzące z własnych podróży oraz dokonał zakupów z Paryża kolekcji botanicznych i zoologicznych. Siedzibą Gabinetu była kamienica przy ulicy Anny 6. Kolejnymi opiekunami, którzy intensywnie powiększali kolekcje byli Baltazar Hacquet i Alojzy Rafał Estreicher. Zawirowania historyczne i związane z nimi dzieje Uniwersytetu doprowadziły w 1811 do podziału Gabinetu Historii Naturalnej na dwie odrębne jednostki: Gabinet Zoologii oraz Gabinet Mineralogii. Lata zaborów to okres intensywnej działalności profesorów: Kamila Hellera, Ignacego Czerwiakowskiego, Maksymiliana Siły-Nowickiego, Antoniego Wierzejskiego i Michała Siedleckiego. Również w tym czasie losy zbiorów były ściśle powiązane z historią krakowskiej uczelni będącej pod silnymi wpływami austriackiego zaborcy i zwierzchności Wiednia. W okresie międzywojennym zbiory podlegały katedrze zoologii i zarządzał nimi profesor Michał Siedlecki jednak ze względu na niedostatek pomieszczeń ich powiększanie zostało mocno ograniczone. Czasy II wojny światowej zbiory przetrwały w Collegium Physicum przy ulicy Anny 6 częściowo ukryte przez pracowników i od 1943 roku były wykorzystywane w tajnym nauczaniu studentów biologii. W okresie powojennym opiekę nad nimi sprawowali Zygmunt Grodziński oraz Wiktor Micherdziński.