Film o Ignacym Domeyce

W czwartek, 19 maja 2022, Centrum odwiedziła ekipa filmowa pracująca nad filmem dokumentalnym o Ignacym Domeyce. Zdjęcia do filmu kręcono w Chile, na Litwie i Białorusi oraz w Warszawie i Krakowie. Film powstaje według scenariusza Tomasza Grzywaczewskiego – polskiego dziennikarza, pisarza, dokumentalisty i podróżnika.

W Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ znajduje się kolekcja minerałów i skał przekazana przez Ignacego Domeykę Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w latach 1853 – 1884. Sporą część tego zbioru można obejrzeć na ekspozycji mineralogicznej w Centrum.

Ignacy Domeyko był polskim geologiem, mineralogiem, inżynierem górnictwa, meteorologiem i badaczem Ameryki Południowej. Stworzył w Chile podwaliny szkolnictwa wyższego i przez 16 lat był nieprzerwanie rektorem Uniwersytetu w Santiago. Był przyjacielem Adama Mickiewicza, został uwieczniony w III części Dziadów (jako Żegota). Ignacy Domeyko jest również patronem Wydziału Geografii i Geologii UJ, a jego figura znajduje się na szczycie berła dziekańskiego.